بيوگرافي پرفسور مهدي باريكاني

بيوگرافي پرفسور مهدي باريكاني بيوگرافي پرفسور مهدي باريكاني

پرفسور مهدی باریکانی در سال 1333 در روستای باریکان از توابع طالقان پا به عرصه گیتی نهاد.

به گزارش آژانس خبری طالقان من / پرفسور مهدی باریکانی در سال 1333 در روستای باریکان از توابع طالقان پا به عرصه گیتی نهاد. وی فرزند ارشد خانواده ای پاکدامن از پدری فرزانه ؛ عارف و شاعری شهیر و مادری از سلاله سادات است . مهدی از همان اوان کودکی از نبوغ وهوش و ذكاوتي قابل توجه ای برخوردار بود . به مدد این نبوغ ذاتی چهار ساله بود كه خواندن و نوشتن را فرا گرفت و دانش‌آموز سال اول دبستان روستای باریکان بود كه كليه و دمنه مي‌خواند.

دوره ابتدائي را در دبستان روستاي باريكان به اتمام رساند. تحصيلات متوسطه را در دبيرستان محمد رستگار شهرك طالقان ادامه داد و از دبيرستان اروندرود تهران در سال 51 ديپلم گرفت. در همان سال در كنكورسراسري پذيرفته شد و در رشته شيمي دانشگاه تربيت معلم تهران مشغول به تحصيل شد.

دانشجوي سال سوم بود كه مجدداً در كنكور شركت و علي‌رغم پذيرفته شدن در رشته پزشكي به دلايلي از ثبت نام در اين رشته منصرف و در همان رشته شيمي ادامه تحصيل داد و دانشنامه كارشناسي خود را در سال 55 دريافت كرد. در همان سال در آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه شيراز شركت و پذيرفته شد و دانشنامه كارشناسي ارشد خود را در مرداد 57 از اين دانشگاه گرفت و از شهريور 57 در دانشگاه سيستان و بلوچستان به عنوان عضو هيات علمي مشغول به كار گرديد.

پس از انقلاب شكوهمند اسلامي علاوه بر مسئوليت‌هاي محوله دانشگاه به عنوان مديرگروه شيمي وتدريس دروس مختلف، در جهاد دانشگاهي و جهاد سازندگي نيز فعاليت داشت و مسئوليت جهاد دانشگاهي را عهده‌دار بود و در ساخت و توسعه دانشگاه سيستان و بلوچستان نيز مجدّانه همكاري داشت. در انقلاب فرهنگي مدتي در دبيرستانهاي شهر زاهدان تدريس نمود و مدتي نيز عهده‌دار رياست اداره‌كل صنايع استان گرديد و در همين ايام زمينه ايجاد يك كارخانه سيمان را در استان پي‌ريزي نمود.وي همچنين نماينده دانشگاه در برنامه ريزي دوران انقلاب فرهنگي در وزارت علوم بود. با شروع بازگشايي مجدد دانشگاهها به دانشگاه برگشت و به عنوان رئيس دانشكده مهندسي مشغول بكار شدو مقدمات بازگشائي دانشگاه را فراهم نمود.

در تابستان سال 62 به همراه اولين گروههاي اعزامي به خارج از كشور جهت ادامه تحصيل به انگلستان اعزام و در <دانشگاه صنعتي لافبورا >در رشته پليمر به تحصيل پرداخت و در كمترين زمان ممكن كه در مورد دانشجويان اعزامي بي سابقه است(دو سال وشش ماه) دكتراي خود را از اين دانشگاه دريافت کرد و بلافاصله به كشور مراجعت و در دانشگاه صنعتي اميركبير مشغول به كار شد .

در همان ايام همراه با ديگر فعالين اين رشته مقدمات تاسيس مركز تحقيقات پليمر را فراهم و مجوز تاسيس آن را دريافت و با تمام توان در جهت ايجاد و گسترش آن همت گماشت و بطور تمام وقت در اين مركز مشغول به كار شد. وي يكي از پايه گذاران اصلي اين مركز است كه بعنوان عضو هيات علمي، معاونت پژوهشي، قائم مقام و رئيس اين مركز فعاليت نموده و هم اكنون نيز با عنوان استاد ، مشاور و رئيس قطب علمي پليمر هاي زيست سازگار اين مركز كه هم اكنون بنام پژوهشگاه پليمروپتروشيمي ايران ناميده مي‌شود و يكي از افتخارات جمهوري اسلامي ايران است بكار و فعاليت علمي و تحقيقاتي و تربيت دانشجويان فوق‌ليسانس و دكترا اشتغال دارد.

دكتر باريكاني از برنامه ريزان و مجريان اوليه وپيش كسوت برگزاري دوره هاي دكتري در كشور است. وي بر اين باور است كه در قاموس تحقيق نشدن وجود ندارد و با پشتكار ، تلاش و مداومت مي توان به هر نا شناخته اي در جهان هستي دست يافت و ملت ايران لياقت اين را دارد كه دركشف ناشناخته هاي علمي همواره پيشتاز بوده و چون چلچراغي بر تارك علمي جهان بدرخشد.

درتمام دوران تحصيلي خود همواره شاگرد اول بود،از هر فرصتي براي آموختن بيشتر بهره مي برد، علاقه فراوان به درس و فراگيري علم و خوب درس خواندن واستعداد نامبرده باعث شد تا همواره در جمع فرهنگيان طالقان به عنوان الگوي يك دانش‌آموز خوب ،نمونه و نابغه مطرح گردد. در دوران دبستان و دبيرستان غالباً به عنوان مدرس دروس مختلف جاي خالي معلمان و دبيران غايب را در كلاس‌هاي درسي قبل از خود پر مي‌كرده است.

تجربيات شغلي نامبرده به اختصار عبارتند از:

عضو هيات علمي و مدرس دانشگاه، مدير گروه علوم پايه، رئيس دانشكده مهندسي دانشگاه سيستان و بلوچستان، رئيس اداره كل صنايع استان، مسئول امور دانشگاهها دردفتر مركزي ارتباط با صنعت وزارت علوم، عضو كميته برنامه‌ريزي پليمر وزارت علوم ،مدرس دانشگاههاي اميركبير، تهران، شهيد بهشتي، علوم وفنون مازندران ،دانشگاه آزاد اسلامي و پژوهشگاه پليمر ايران در دوره‌هاي تحصيلات تكميلي، مشاور مركز تحقيقات‌ مهندسي‌ جهاد سازندگي‌ دردوران دفاع مقدس، معاونت پژوهشي، قائم مقام و رياست پژوهشگاه پليمر ايران، عضو كميته تحصيلات تكميلي پژوهشگاه پليمر ايران، عضو كميته تحصيلات تكميلي پژوهشگاه مواد و انرژي، پروفسور مدعو در دانشگاههاي اوتاوا و كارلتون كانادا و شرق لندن انگلستان ، مشاور پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران ، عضو هيات تحريريه مجلات علوم وتكنولوژي پليمر ايران، مواد پر انرژي ، Iranian Polymer Journal(IPJ) ، Iranian Journal of Chemical Engineering

‌،عضو هسته خودكفايي‌ تحقيقات‌ صنايع‌ پلاستيك‌ ، عضو هيأت‌ امناء منطقه‌ يك‌ پژوهشي ، رئيس كميسيون تخصصي فني ومهندسي هیات ممیزه مشترک ، عضو هیات ممیزه مشترک (پژوهشگاه پلیمر پتروشیمی ایران، پژوهشگاه شیمی ومهندسی ایران، پژوهشگاه مواد وانرژی وپژوهشکده صنایع رنگ) ، عضو هیات امناء پژوهشگاه پلیمر پتروشیمی ایران ، مشاور پژوهشگاه پلیمر پتروشیمی ایران ، رئيس قطب علمي پليمر هاي زيست سازگار، عضو انجمن هاي علمي علوم ومهندسي پليمر ،مهندسي شيمي ، مواد شيمي ومهندسي شيمي. و American Chemical Society(ACS ) پر انرژي ،

پروفسور باريكاني تاكنون دو بار به عنوان بهترين نويسنده مقالات علمي پليمري، دو بار به عنوان بهترين گروه تحقيقاتي ، دو بار به عنوان استاد نمونه كشوري انتخاب شده‌اند و بدين منظور و همچنين به دليل تلاش گسترده در ايجاد، توسعه و گسترش پژوهشگاه پليمرو پتروشيمي ايران از وزير محترم علوم و رياست محترم جمهور لوح تقدير دريافت كرده‌اند و همچنين به عنوان مرد علمي سال 92 و 93 توسط موسسات ABI آمريكا و IBC كمبريج انگلستان انتخاب و معرفي شده‌اند و نامشان در كتاب Most Admired Men and Women in the World آورده شده است.

ايشان داور مقالات بيش از نوزده مجله علمي و پژوهشي بين‌المللي هستند. در پنج انجمن علمي عضويت دارند و عضو هيات تحريريه پنج مجله علمي پژوهشي داخلي هستند و بيش از 22سمينار ملي و بين‌الملي را درزمينه علوم و تكنولوژي پليمر برنامه‌ريزي و اجرا كرده‌اند.

تجربيات علمي پروفسورمهدي باريكاني تا كنون شامل ارايه و چاپ بيش از200 مقاله علمي پژوهشي در مجلات معتبر علمي داخلي و جهاني و كنفرانس‌هاي علمي‌ بين‌المللي، ثبت بيست و دو اختراع داخلي و چاپ و تدوين 9 جلد كتاب علمي و تربيت بيش از 50 دانشجوي كارشناسي ارشد و دكترا مي با‌شد كه خود آنها هم اكنون منشأ خدماتي ارزنده در كشور هستند.

فعالیتهای ديگــر:

- ممتحن‌ خارجي‌ بيش‌ از 70 پروژه‌ كارشناسي‌ ارشد در دانشگاههاي‌ صنعتي‌ اميركبير، صنعتي ‌ شريف ، تهران‌، صنعتي‌ اصفهان،تربیت مدرس، علوم و فنون مازندران وشهيد بهشتي،بين المللي امام خميني، سيستان وبلوچستان ، تبريز و مازندران

- ممتحن‌ خارجي‌ 25 پروژه‌ دكترا در دانشگاههاي‌ شيراز ، لافبوراي‌ انگلستان‌، دانشگاه‌ تهران‌، دانشگاه‌ تربيت مدرس ، دانشگاه‌ شهید بهشتی و صنعتی شریف‌‌

تـأليفـات:

الف‌ - كتــب:‌

1- تأليف‌ كتاب‌ " ايمني‌ در آزمايشگاهها " انتشارات‌ دانا، مرداد 1374

2- ترجمه‌ كتاب‌ " مقدمه‌اي‌ بر ديناميك‌ پليمرها " اثر پروفسور پيرژيل‌ دوژن‌، انتشارات پژوهشگاه‌ پليمر ايران‌، 1376

3- ترجمه‌ كتاب‌ " شيمي‌ تركيبات‌ هتروسيكل‌ آروماتيك‌ " اثر ديويد-ديويث‌، انتشارات‌ دانشگاه‌ هرمزگان‌ 1380 

4- تأليف‌ كتاب "پلي‌يورتان‌ ،شيمي‌،خواص‌،كاربردوزمانمندي‌" انتشارات پژوهشگاه‌ پليمر ايران‌، 1385‌

5- ترجمه‌ كتاب‌ " مفاهیم تناسبی در فیریک پليمرها " اثر پروفسور پيرژيل‌ دوژن‌، ناشر پژوهشگاه‌ پليمر ايران‌،زیر چاپ 1388

6- تأليف‌ كتاب " فوم های سخت پلی یورتان " انتشارات انجمن پلیمر ایران ،1384 

7- تأليف كتاب " شيمي‌و تکنولوژی پلي‌يورتان‌ " انتشارات آوامتن ، 1387

8- تأليف‌ كتاب" پلیمر های گرما مقاوم" انتشارات انجمن پلیمر ایران ،1385

9- دفتر شعری با نام "ندا" آماده چاپ

ب- جزوات‌ علمي:

جزوات‌ مختلف علمي‌ با عناوين پلي‌يورتان، پليمر گذشته‌، حال‌، آينده ،داستان‌ كولار مثالي‌ از تحقيق‌ و نوآوري ‌ ، قالب‌گيري‌ واكنش‌هاي‌ تزريقي ، كاربردهاي‌ پلي‌يورتان‌ در صنعت اتومبيل‌سازي ، ‌ پليمرهاي‌ مقاوم‌ در مقابل‌ حرارت ، چسبهاي‌ پلي‌يورتان ، چسبهاي‌ پليمري ، روکش های پلی یورتان ، فرآورده های خاص پلیمری ، روش تست استاندارد برای مواد اولیه پلی یورتان ، چسبهاي‌ رسانا ،

، Nanocomposite, Technology for the Future‌

ج -مقالات‌ ‌ علمي

- مقالات‌ ‌ علمي‌ عمومی

1- تسليحات‌ شيميايي‌ (1)، مجله‌ پاسدار اسلام‌ سال‌ 1362 - شماره‌ 39 - صفحه‌ 55-52، در ارتباط‌ با جنگ تحميلي ‌

2- تسليحات‌ شيميايي‌ (2)، مجله‌ پاسدار اسلام‌ سال‌ 1364 - شماره‌ 40 - صفحه‌ 57-54، در ارتباط‌ با جنگ تحميلي

3-"ارج نهادن به دستاوردهای تحقیقاتی، بزرگترین دلگرمی و پشتوانه برای محققان کشور است "، کیهان هوایی 14 تیر 1368صفحه 17.

مقالات‌ ارائه‌ شده‌ در مجلات معتبر علمی و كنفرانسهاي‌ ملي‌ و بين‌المللي:بيش از 200 مقاله علمي در مجلات معتبر علمی و كنفرانسهاي‌ ملي‌ و بين‌المل لي ارايه شده است كه عناوين آنها از سايت قابل مشاهده است.Academic  بخش در www.ippi.ac.ir

جای بسی افتخار و مباهات است که فرزندی چنین دردانه در دامان پاک طالقان بالیده و اکنون بر تارک قله های افتخار خوش میدرخشد. امید است که تلاشگری و کوشش پیگیر که رمز توفیق این فرزند افتخار آفرین باریکان و مایه فخر و سر بلندی طالقانیها است ، راهی پر فروغ در فرا روی سایر فرزندان ایران عزیز باشد.

آدرس پست الکترونیکی پروفسور باریکانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای مکاتبه و ارتباط با ایشان در دسترس است.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

پیش‌بینی آب و هوا